Cudowne działanie śliwek!

Dziś skupimy się na aspekcie zdrowotnym i dietetycznym. Wraz z latem rozpoczął się sezon na śliwki. Wielu z nas pewnie nie wie jak dobre są te owoce dla naszego organizmu. Dzisiejszy wpis poświęcony jest temu zagadnieniu!

ŚLIWKI

 

Mirabelki, renklody czy węgierki zawierają dużą ilość związków, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Uczestniczą w zwalczaniu wolnych rodników i unieszkodliwianiu części rakotwórczych substancji, przedostających się do organizmu z otoczenia.

Wprowadzenie śliwek do diety korzystnie wpływa na wzrok, układ krążenia – zwłaszcza na serce.

Ważny jest błonnik, który występuje w tym owocu. Ma on formę rozpuszczalną, która obniża stężenie cholesterolu i nierozpuszczalną, która wspomaga pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

W śliwkach również występuje potas, który utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie. Wspomaga funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego oraz obniża ciśnienie krwi. Niedobory potasu powodują nerwowość, osłabienie serca, pogorszenie kurczliwości mięśni.

W tych owocach również zawarty jest karoten i witamina z grupy B.

Zachęcam do jedzenia śliwek zarówno w formie świeżej jak i suszonej.

 

sliwki_z_musem_cynamonowym_popup_watermark

  16 comments for “Cudowne działanie śliwek!

 1. 5 sierpnia 2014 o 19:05

  Lubię śliwki, zwłaszcza węgierki w klusce :D

 2. 5 września 2014 o 09:43

  Niestety, w tym roku w ogrodzie śliwki obrodziły słabo.
  Ale zawsze jest ich tyle, by choć trochę nacieszyć podniebienie.
  A i na nalewkę starczy. ;)

  • iga587
   5 września 2014 o 21:51

   U mnie również było mało śliwek w tym roku :) Ale sąsiadka mnie obdarowała :)

 3. ~tss
  5 września 2014 o 10:25

  Przetwory z piekarnika polecam – http://www.stachurska.eu/?p=17189 .

 4. 5 września 2014 o 10:39

  Polecam skorzystać z tych informacji zamieszczonych w tym artykule, zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ja właśnie miałam z tym problem. Lubię mięso więc jadłam go prawie codziennie.Mało owoców,warzyw, ryb, dużo mięsa i tuczące przekąski spowodowały u mnie nadwagę.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gberes)Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie głodowałam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

 5. 5 września 2014 o 11:16

  W Gruzji ze śliwek robią rewelacyjne sosy do mięs. Nazywają się „tkemali”. Każdy dom ma ich duży zapas na zimę. Obok wina, to obowiązkowy dodatek do posiłków. Więcej o tym: http://gruzja-turystyka.blogspot.com/2014/07/gruzinska-kuchnia.html

 6. 5 września 2014 o 14:35

  ŚLIWKI SĄ SUPER ZDROWE;SAMA PODSTAWIAM JE DZIECIOM W KAŻDEJ POSTACI: ZAPRASZAM NA KNEDLE ZE ŚLIWKAMI WĘGIERKAMI I BIAŁYMI :http://gotujenacodzien.blogspot.com/2014/09/knedle-ze-sliwkami-wegierkami-i.html
  POLECAM TEŻ POWIDŁA PIERNIKOWE-NOWOŚĆ:
  http://gotujenacodzien.blogspot.com/2014/08/piernikowe-powida.html

 7. 7 września 2014 o 20:18

  Śliwki jesienią absolutnie uwielbiam ! W każdej postaci, ale nie miałam pojęcia o ich działaniu leczniczym poza układem trawiennym :) Pozdrawiam

  • iga587
   8 września 2014 o 20:18

   Cieszę się, że poszerzyłam Twoją wiedzę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *