Jak odczytać etykietę z soku? – Część trzecia

Dziś ostatnia część artykułów poświęcona sokom. Myślę, że jest to jeden z ważniejszych tematów. Zatem jak powinniśmy odczytywać etykietę z soku. Co jest chwytem marketingowym a co prawdą? Zapraszam do czytania i komentowania! :)

 

Tak jak wcześniej pisałam warto zwrócić uwagę na nazwę znajdującą się na etykiecie. „Sok z pomarańczy” – to naprawdę sok. Producenci często omijają słowo SOK i zastępują je innymi wymyślnymi słowami np. „100% smaku”. Często również chwytem marketingowym jest dodanie na opakowaniu zwrotu „nie zawiera konserwantów” – z tematów poprzednich dobrze wiemy, że każdy sok i nektar nie może ich zawierać.

 

Również ważna jest informacja, czy sok został zrobiony z koncentratu, czy ze świeżych owoców. Jest to niezbędna informacja na etykiecie. Ważna jest również informacja o minimalnej zawartości owoców oraz o cukrze, czy innych substancjach słodzących.

 

Im więcej soku w soku tym lepiej. W przypadku użycia większej ilości owoców – trzeba je wymienić w kolejności malejącej. Jeżeli do produkcji soku zostały wykorzystane więcej niż trzy rodzaje owoców to można taką listę owoców zastąpić wyrazem „wieloowocowy”. Unikajmy napojów o smaku owoców. Jest tam więcej konserwantów i chemii.

 

Na etykiecie musi również znaleźć się informacja o dacie przydatności do spożycia, warunkach przechowywania, wartości odżywczej oraz pełna nazwa producenta.

 

Jednak ja osobiści polecam soki domowe. Mamy wtedy pewność, że pijemy sok z świeżych owoców. Nie wymaga to zbytnio czasu i jest bardzo proste!

 

Źródło: http://supermarket.blox.pl/2012/10/Coffeeheaven-sprzedaje-sok-z-zurawiny-z-granatem.html

Źródło: http://supermarket.blox.pl/2012/10/Coffeeheaven-sprzedaje-sok-z-zurawiny-z-granatem.html

  3 comments for “Jak odczytać etykietę z soku? – Część trzecia

 1. 10 sierpnia 2014 o 20:24

  Bardzo przydatne! :) Mogłabyś zrobić całą serię wpisów o czytaniu etykiet wszelkiej maści :)

 2. 11 sierpnia 2014 o 17:45

  Ostatnia rada jest najlepsza, jeśli chcemy się napić soku, to po prostu samo go zróbmy, wtedy dopiero wiemy co tak naprawdę pijemy. :)

  • iga587
   11 sierpnia 2014 o 19:39

   Zgadza się! Takie soki są najlepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *