Molibden – niezbędny pierwiastek w naszym organizmie!

Molibden występuje w naszym organizmie w śladowych ilościach – ale jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu!

Bierze on udział w ważnych procesach metabolicznych m.in. cyklach przemian węgla, azotu i siarki. Jest niezbędny do prawidłowego przyswajania żelaza – chroni nas przed anemią. Wpływa również na osiągnięcie prawidłowego wzrostu i jest niezbędny do wydalania z organizmu produktów przemiany materii, takich jak kwas moczowy i związki siarki. Dba o nasze zęby i kości oraz poprawia odporność i co ważne dla mężczyzn wpływa na męską płodność.

 

Jako pierwiastek na Ziemie występuje on bardzo rzadko, ale mimo to znajduje się we wszystkich tkankach zarówno ludzi jak i zwierząt!

 

Molibden przechodzi z gleby do roślin, więc dzięki temu, że jemy warzywa i owoce niedobór tego pierwiastku nam nie grozi. Jednak niedobór powoduje groźne skutki zdrowotne i nawet śmierć. Większą uwagę to suplementacji tego pierwiastku muszę skupić osoby, które chorują na niedocukrzenie. Zaleca się przyjmowanie preparatów mineralno-witaminowych z molibdenem, które zaleca lekarz. Przedawkowanie jest szkodliwe dla układu pokarmowego i stawów.

 

Dobowe zapotrzebowanie u noworodków wynosi około 2 – 3 µg, u dzieci 17 – 22 µg, natomiast u osób dorosłych 30 – 45 µg. Kobiety będące w ciąży i karmiące powinny spożywać 50 µg tego pierwiastka.

 

Gdzie występuje molibden?

Znajduje się on w warzywach i owocach. Jeżeli rośliny zostały uprawione na ziemi bogatej w molibden to będą miały tego pierwiastka w sobie więcej, niż u roślin, które zostały uprawione na ziemi ubogiej w ten pierwiastek. Najwięcej molibdenu znajduje się w ziemiach wapiennych i bagiennych.

Ten pierwiastek może znaleźć w fasoli, grochu, warzywach zielonych, sałacie, mące pełnoziarnistej. 

 

Źródło: http://www.molybdenum.com.cn/Turkish/what_is_molybdenum.htm

Źródło: http://www.molybdenum.com.cn/Turkish/what_is_molybdenum.htm

  2 comments for “Molibden – niezbędny pierwiastek w naszym organizmie!

  1. 28 sierpnia 2014 o 17:42

    Ciekawy artykuł :)

  2. 28 sierpnia 2014 o 22:04

    Interesujące :) Będę zaglądać zapraszam też do siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *